Spectrum SKILLZ – rozwój SPOŁECZNY dzieci w spektrum

Spectrum SKILLZ - rozwój SPOŁECZNY dzieci w spektrumZaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD) w dużej mierze charakteryzuje się dysfunkcją społeczną. Często zakłada się, że problemy społeczne, które są z tym związane, są wyborem jednostki, jednak tak nie jest. Dzieci z ASD chcą wchodzić w interakcje z innymi, ale nie posiadają odpowiednich umiejętności. Rozwój odpowiedniego zestawu umiejętności społecznych jest niezbędny dla ich sukcesu w kontaktach międzyludzkich.

Dzieci z ASD są często przytłoczone sytuacjami społecznymi i mogą nie wiedzieć, jak odpowiednio nawiązywać kontakty z innymi. Zachowania, które się z tym wiążą, mogą obejmować zarówno całkowite unikanie rozmów, jak i zdominowanie rozmowy. Często wydają się zagubione we własnych myślach i mają trudności z zamienianiem się w rozmowach z innymi. To odłączenie się od dawania i odbierania rozmów może być trudne dla innych, aby odpowiednio reagować.

Wiele z tych deficytów społecznych wynika z faktu, że dzieci z ASD mają problemy z odczytywaniem sygnałów społecznych, takich jak ton głosu i mimika. Oznacza to, że mają trudności ze zrozumieniem znaczenia tego, co ktoś może powiedzieć, a następnie ze stosowną reakcją. Zmagają się również ze „wspólną uwagą”, więc często tracą okazję do nawiązania kontaktu z innymi. Ten brak „poczucia społecznego” przyczynia się do poczucia niezręczności obserwowanej u większości dzieci z ASD.

Najlepszym sposobem, aby pomóc dzieciom z ASD rozwinąć ich umiejętności społeczne, jest poproszenie ich o ćwiczenie ich w różnych sytuacjach. Programy ukierunkowane na radzenie sobie z tymi deficytami zwiększą ich zaufanie do sytuacji społecznych i dadzą im narzędzia, które pomogą im łączyć się z innymi. Najkorzystniejsze byłoby przećwiczenie tego w grupie.

Program Spectrum SKILLZ został specjalnie zaprojektowany, aby rozwinąć te podstawowe umiejętności u dzieci z ASD. Ponieważ te dzieci na ogół nie mają umiejętności niezbędnych do uczestniczenia w tradycyjnych zajęciach sztuk walki, ten program jest świetnym kursem, który pomoże im rozwinąć umiejętności społeczne, wprowadzając je jednocześnie w świat sztuk walki. Co więcej, program Spectrum SKILLZ koncentruje się na wszystkich obszarach rozwojowych na każdych zajęciach.

Na przykład w ćwiczeniu „Który z nich” uczniowie ćwiczą obserwowanie twarzy, demonstrując swoją zdolność widzenia i rozumienia różnych emocji, które są pokazane na piłkach z twarzami. Będzie to dla nich wyzwaniem, wymagając od nich umiejętności rozpoznawania różnych emocji pokazywanych przez piłki, aby mogli nawiązać połączenie w codziennym życiu. Działania takie jak to będą wpływać na dzieci na każdych zajęciach, dając im zestaw umiejętności do wykorzystania w różnych sytuacjach społecznych.

Zajmując się deficytami społecznymi dzieci z ASD, ważne jest, aby znaleźć programy ukierunkowane na rozwijanie tych umiejętności. Odpowiedni zestaw umiejętności zapewni im narzędzia do bardziej odpowiedniego angażowania się w interakcje społeczne, odczytywania wskazówek społecznych z większą pewnością i interakcji z innymi w grupach i podczas zajęć.

Chcesz mieć dostęp do podobnych treści?

Dołącz do BEZPŁATNEJ grupy na facebooku

parent skillz

Dołącz!