Spectrum SKILLZ – rozwój FIZYCZNY dzieci w spektrum

Spectrum SKILLZ - rozwój FIZYCZNY dzieci w spektrumZgodnie z definicją Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego „Zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD) jest złożonym stanem rozwojowym, który obejmuje trwałe wyzwania w zakresie interakcji społecznych, mowy i komunikacji niewerbalnej oraz ograniczonych / powtarzalnych zachowań”. I chociaż jest to sedno ASD, często pomijane są znaczne trudności, z którymi borykają się niektórzy z ASD w odniesieniu do ruchu i planowania motorycznego.

We wczesnych latach dzieci z ASD są zwykle opóźnione w rozwoju motoryki dużej o około 6 miesięcy w porównaniu z ich rówieśnikami bez ASD. Gdy dzieci rosną, fizyczne wyzwania są bardziej widoczne, jeśli chodzi o kondycję i sport. Zwykle mają słabą siłę mięśni, koordynację, równowagę i wytrzymałość. Z tego powodu wielu rodziców waha się, czy zapisać swoje dziecko na zajęcia fizyczne. I chociaż na początku może to być trudne dla dziecka, korzyści znacznie przewyższają problemy, które towarzyszą siedzącemu, izolowanemu trybowi życia.

Kluczem do sukcesu poprawy zdolności motorycznych jest znalezienie programu, który jest specjalnie zaprojektowany dla dzieci z ASD, mając na uwadze ten cel. Ponieważ większość programów koncentruje się tylko na problemach społecznych związanych z ASD, bardzo trudno jest znaleźć zasoby, które zajmują się również problemami fizycznymi. I chociaż istnieją programy i sporty, które działają na rzecz włączenia tych dzieci, może to być dla nich przytłaczające, ponieważ często mają problemy sensoryczne i trudności związane z przetwarzaniem złożonych reguł.

Aby zapewnić kolejne źródło informacji dla dzieci z ASD, opracowano program Spectrum SKILLZ, aby zapewnić im specjalnie zaprojektowane zajęcia, aby skupić się na lepszej koncentracji uwagi i umiejętnościach społecznych. Dodatkowa korzyść fizyczna wynika z wykorzystania elementów tradycyjnych programów nauczania sztuk walki do rozwijania umiejętności odpowiednich dla tych dzieci.

Ponadto instruktorzy są również szkoleni, aby rozumieć potrzeby dzieci z ASD, aby mogli lepiej się z nimi komunikować i do nich dotrzeć. Instruktorzy również przedstawiają zasady w łatwym do przestrzegania formacie i fizycznie demonstrują to klasie. Pomaga to uczniom przetwarzać zasady i dokładnie zobaczyć, czego się oczekuje.

Jedno z wielu ćwiczeń w tym programie nosi nazwę „Laserowe skoki”. W tym ćwiczeniu instruktor używa makaronu piankowego do poruszania nim po ziemi z różnymi prędkościami. Uczniowie proszeni są o przeskoczenie nad makaronem obiema stopami naraz, podniesienie kolan i skakanie, nawet gdy się zmęczy. To ćwiczenie pomaga budować wytrzymałość i siłę w nogach.

Jak widać program Spectrum SKILLZ to innowacyjna metoda pracy z dziećmi z ASD. Nie tylko rozwiązuje typowe problemy związane z ASD, takie jak brak umiejętności społecznych, komunikacyjnych i przetwarzania, ale także rozwiązuje problem braku podstawowych umiejętności motorycznych. Oznacza to, że dzieci będą się uczyć i rosnąć w tempie, które jest zabawne i spełnia ich potrzeby, a jednocześnie stanowi wystarczające wyzwanie, aby wspierać rozwój.

Chcesz mieć dostęp do podobnych treści?

Dołącz do BEZPŁATNEJ grupy na facebooku

parent skillz

Dołącz!